Imiennik Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie

Projekt edukacyjny „Imiennik Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie” zakończony!
Od października 2013 roku ośmioosobowa grupa uczniów badała…imiona swoich rówieśników uczęszczających do Gimnazjum nr 1 w Chojnowie. Celem tych działań było wyłonienie najpopularniejszych imion oraz tych, które się nie powtarzają!!! Po dwóch miesiącach pracy, społeczności szkolnej można było zaprezentować wyniki badań! Najpopularniejsze imiona żeńskie w naszej szkole to: Natalia i Aleksandra. Noszą je łącznie 24 osoby. 12 Natalii i 12 Aleksander otrzymało na uroczystym apelu specjalne emblematy ze swoimi imionami. Wśród imion męskich pierwsze miejsce otrzymało imię Kacper. Nosi je 11 chłopców, oni również otrzymali pamiątkowe emblematy. Jednak większy procent uczniów naszej szkoły nosi oryginalne imiona, czyli takie, które na 276 osób pojawiają się tylko jeden raz! Oto one: Matteo, Manolis, Arkadiusz, Remigiusz, Przemysław, Alan, Gracjan, Emil, Eryk, Dariusz, Mikołaj, Filip, Robert, Oskar, Adrian, Wiktor, Mariusz, Krystian, Igor, Klaudiusz, Marcin, Fabian, Marta, Julianna, Aneta, Elwira, Krystyna, Agnieszka, Barbara, Ilona, Joanna, Lena, Sylwia, Daria, Roksana, Stanisława, Samanta, Marlena, Dorota, Zuzanna, Ewelina, Jagoda, Małgorzata. W ramach projektu opracowaliśmy i przeprowadziliśmy konkurs dotyczący znajomości imion sławnych ludzi z różnych dziedzin kultury, nauki, literatury. Jego laureatami zostali Katarzyna Franiewska i Jakub Ostropolski. Najlepsza klasa to IIIc. Imiona wydają się czymś zwyczajnym, jednak prowadzone nad nimi badania okazały się bardzo interesujące. Po apelu, na którym zaprezentowaliśmy wyniki naszej pracy, spotkaliśmy się z licznymi komentarzami, dotyczącymi przede wszystkim tego, że imiona będące popularne zaledwie kilka lat wstecz, dziś pojawiają się marginalnie, a niektóre zniknęły całkowicie. Obiecaliśmy sobie, że za rok ponowimy badania, gdyż widzimy, że są bardzo ciekawe!!!

proje

Uczestnicy projektu: