„Jedynka” w Europejskiej Stolicy Kultury

W czwartek 15 grudnia klasy IIIC i IIB odwiedziły stolicę Dolnego Śląska. Plan wycieczki był napięty. Zwiedziliśmy Ostrów Tumski, zatrzymując się w pięknej, monumentalnej Katedrze Wrocławskiej. Udaliśmy się do Kaplicy na Piasku, gdzie duszpasterz dzieci głuchych i niedosłyszących, ks. Błaszczek zbudował szopkę dla swoich podopiecznych. W ekspozycji wykorzystano ruchome zabawki ubiegłego wieku. Po drodze gimnazjaliści zatrzymali się na moście dla zakochanych. Jego ciężar co roku rośnie, bo przybywa kłódek symbolizujących miłość i oddanie. Kolejnym punktem programu był Pałac Królewski, a w nim wystawa szopek z różnych zakątków świata. Tu na szczególną uwagę młodzieży zasłużyły miniaturowe szopki wykonane w skorupach owoców np. kokosa. Choć fantazyjnie oświetlony i tętniący życiem jarmark wabił swoim czarem, czekało nas jeszcze Muzeum „Pana Tadeusza”. W tym gmachu gospodarzem był twórca epopei narodowej. Jego życie, twórczość, miłości, pasje przeprowadziły nas przez meandry historii, docierając do czasów współczesnych, poświęconych odzyskaniu niepodległości Polski. Pomysłodawcy sal muzealnych zadbali o to, by nikt nie mógł powiedzieć, że muzeum jest nudne. Interaktywne prezentacje zagwarantowały naszym uczniom świat przygód i niepowtarzalnych emocji.
Na deser czekał już tylko Świąteczny Jarmark. Z każdej strony wabiły ozdoby, prezenty i produkty świąteczne. Zapach pierników, dźwięki kolęd i pastorałek rozchodziły się w powietrzu. Nasyceni wyjątkową atmosferą, zaopatrzeni w gwiazdkowe prezenty, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Chojnowa. Coraz bliżej święta.