Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego

Dobiegła końca kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Konkurs jest organizowany od wielu lat przy udziale Kuratorium Oświaty. Sprawdza ścisłą wiedzę historyczną na różnych poziomach edukacji. Uchodzi za najtrudniejszy z tych, które dotyczą przeszłości.
W tym roku szkolnym zakres materiału obejmował lata 1888 – 1922.
Od wielu lat, z sukcesem, biorą w nim udział uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Chojnowie. Zawsze reprezentują szkołę na etapie rejonowym. Podobnie było w tym roku. Kinga Rakus, Albert Wojciechowski oraz Kacper Zachary wzięli udział w zawodach II etapu w Polkowicach. Rywalizacja w ,,górniczym mieście” zakończyła się ogromnym sukcesem Kacpra Zacharego – ucznia klasy 2b. Choć zakres konkursu wykraczał poza program nauczania klas drugich, bez problemów awansował do etapu wojewódzkiego. Odpowiadał m.in. na pytania:
Jak nazywały się poszczególne elementy stroju szlacheckiego?
Co symbolizowała Pogoń na herbie państwa polskiego?
Znalazł się tym samym w gronie 39 najlepszych gimnazjalistów Dolnego Śląska. Rozwiązując skomplikowany test w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego, zdobył tytuł finalisty wojewódzkiego wyżej wymienionego konkursu.
Gratulujemy Kacper ! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy !